TransferGo logo
Nosūtīt naudu

Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS)

Gyvendami Jungtinėje Karalystėje, ko gero, dažnai girdėsite terminą „NHS“. Kaip ir daugelyje kitų vyriausybinių institucijų, taip ir NHS daug biurokratinių procesų ir sudėtingų terminų, kurie gali sukelti sunkumų tvarkant reikalus, susijusius su šia tarnyba. Šiame skyriuje rastite trumpą atmintinę apie tai kas yra NHS ir kaip ja naudotis.

NHS – tai nacionalinė sveikatos tarnyba (National Health Service). Ši tarnyba veikia remdamasi sveikatos priežiūros sistema. Eiliniai gyventojai turi teisę į nemokamas medicinos paslaugas, tačiau papildomi mokesčiai yra imami už receptų išrašymą, dantų taisymą, akių priežiūrą bei kai kurias kitas paslaugas.

Sąvoka „eilinis gyventojas“ dažniausiai sukelia didžiausią painiavą.

Eilinis gyventojas – tai asmuo legaliai gyvenantis Jungtinėje Karalystėje. Tačiau eilinio gyventojo sąvoka nėra apibrėžiama atsižvelgiant į asmens mokamus JK mokesčius, valstybinio draudimo įmokas, nuosavybę turimą JK, pilietybę, registraciją pas bendrosios praktikos gydytoją, turimą socialinio draudimo numerį ar net į gyvenamosios vietos turėjimą. Gydytojai neturi teisės asmens paprašyti dokumentų, įrodančių, kad šis JK gyvena legaliai. Taigi, faktiškai kiekvienas asmuo turi teisę į nemokamą pirmąją pagalbą. (Gydytojai turi teisę paprašyti dokumentų įrodančių tapatybę, tačiau ši procedūra vienodai taikoma visiems ir negali būti pagalbos nesuteikimo priežastimi.)

Europos ekonominės erdvės (kuri susideda iš Europos Sąjungos valstybių, Islandijos, Norvegijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos) piliečiai, gyvenantys ir dirbantys (turinys darbo vizas) JK, turi teisę į pilnai padengiamas medicinines išlaidas, į kurias įskaičiuojamas ir gydymas ligoninėje. Kai kurių valstybių piliečiams, prieš registruojant prašymą vizai gauti, tenka susimokėti imigranto sveikatos priemoką, kuri lygi 200 £ per metus. Turintiems studento vizą, ir juos lydintiems asmenims, ši priemoka lygi 125 £ per metus. Pilna priemokos suma renkama siekiant padengti galima išlaidas vizos galiojimo periodu.

Jungtinėje Karalystėje trumpesniam laiko periodui (mažiau nei 6 mėnesiams) pasilikti planuojantys asmenys taip pat turi teisę į gydymą, tačiau jiems rekomenduojama įsigyti ir kelionės draudimą.

Ką reikia žinoti apie nacionalinę sveikatos tarnybą

Iš esmės, nacionalinės sveikatos tarnybos paskirtis yra gana aiški, svarbu suprasti, kad ši tarnyba padeda asmenims gauti reikiamą priežiūrą.

Nacionalinė sveikatos tarnyba bendradarbiauja su nepriklausomais rangovais, pvz. bendrosios praktikos gydytojais, dantistais, vaistininkais ir optometrijos specialistais. Ši tarnyba taip pat turi nemažą kiekį „walk-in“ centrų, kuriuose nemokamai suteikiamos konsultacijos sveikatos klausimais bei medicininė pagalba.

  • Bendrosios praktikos gydytojai (ang. General Practitioners (GP)) – pirmoji daugelio pacientų stotelė. Šie gydytojai paprastai dirba kaip didelės komandos, apimančios slauges ir kitus sveikatos paslaugų sistemos darbuotojus, dalis, o jų paslaugų spektras – gana platus. Jei bendrosios praktikos gydytojas ligos išgydyti negali, jis nukreipia pacientą į ligoninę. Šių gydytojų paslaugos turi nustatytas ribas ir yra prieinamos pagal paciento gyvenamosios vietos adresą. Bendrosios praktikos gydytojai neturi teisės atsisakyti suteikti paslaugas, nebent gydytojas neturi reikalingų pajėgumų priimti naujus pacientus.
  • „Walk-in“ centrai – tai įstaigos, kuriose suteikiama greitoji pagalba arba pagalba nesmarkiai nukentėjusiems pacientams. Šie centrai sukurti gydyti nedidelius sužalojimus ar ligas, kuriomis sergantys pacientai negali laukti iki bendrosios praktikos gydytojas galės juos priimti.
  • Vaistininkai – tai specialistai, kurie gali pasiūlyti pagalbą nesunkiai susirgusiems pacientams, pvz. besiskundžiantiems gerklės ar galvos skausmu, sutrikusia po kelionės sveikata ir pan. Vaistininko konsultacija gali padėti rasti vaistą, reikalingą jūsų sveikatos problemai išspręsti, ir sutaupyti laiko, nes jums nebereikės apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją.

Sveikatos tarnybos skambučių linija (Call NHS 111) – ši linija sukurta pacientams, kuriems nėra reikalinga skubi pagalba. Paskambinę į sveikatos tarnybą trumpuoju numeriu 111, pacientai gauna profesionalių patarimus, kurie leidžia gydytis namuose. Jei pacientas sunkiai serga ar yra stipriai sužeistas, t.y. liga ar sužeidimas kelia pavojų gyvybei, skambinti reikėtų telefonu 999.

Mēs padarām pasauli nedaudz mazāku.

Sūtiet naudu uz šīm valstīm:

Pievienojieties 2 miljoniem cilvēku, kas jau veic labākus pārskaitījumus

Reģistrējieties bez maksa