TransferGo logo
Wyślij pieniądze

Herosi z Berlina: Rafał Kwak

Rafał Kwak urodził się w Polsce, ale większość życia spędził w Berlinie. Obecnie jest prezesem polskiego klubu piłkarskiego FC Polonia Berlin, grającego w berlińskiej Landesliga. W kolejnej odsłonie akcji „Pamiętaj o domu, kiedy jesteś daleko”, przygotowanej przez firmę TransferGo* rozmawiamy z Rafałem o jego działalności na rzecz berlińskiej Polonii.

 

TransferGo: Mieszkasz od dłuższego czasu w Berlinie – czujesz się przez to bardziej Niemcem, czy jednak wciąż Polakiem?

Rafał Kwak: Zdecydowanie Polakiem! Jestem Polakiem na misji, którą jest FC Polonia (śmiech). Klub jest moim projektem, w który jestem zaangażowany wolontaryjnie, ale traktuję go na poważnie. W FC Polonia Berlin zajmuję się wszystkim od strony organizacyjnej. Sam już nie gram ze względu na kontuzję kolana.

TransferGo: Jak powstał klub, którym się zajmujesz?

Rafał Kwak: Wszystko zaczęło się od zwykłego umawiania się na wspólne granie w piłkę nożną na forach internetowych. W pewnym momencie ówcześni założyciele klubu postanowili nadać tym spontanicznym spotkaniom pewne ramy organizacyjne i zorganizowali pierwsze zebranie na które przyszło 7 osób. Ustalono wtedy termin i miejsce pierwszych treningów, a później wszystko potoczyło się w sposób naturalny. Drużyna została zarejestrowana, wybrano dla niej nazwę, zostało jej przydzielone boisko, na treningi zaczęło przychodzić coraz więcej chętnych.

TransferGo: Jakie są codzienne wyzwania związane z prowadzeniem klubu?

Rafał Kwak: Pozyskiwanie środków na funkcjonowanie klubu to największe wyzwanie. Podobnie jak dopominanie się o rzeczy takie jak np. remont szatni czy ogólnie zaplecza treningowego. Ostatnim dużym wyzwaniem było zorganizowanie turnieju polonijnego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na naszym klubowym boisku grały drużyny juniorskie, również z Polski, graliśmy też na małych boiskach z innymi drużynami polonijnymi. Przygotowaliśmy specjalne atrakcje dla dzieci – przyjechała Akademia Cyrkowa ze Szczecina. Zorganizowaliśmy gastronomię. Pojawiło się kilkaset osób. Efekt końcowy przerósł oczekiwania nas wszystkich.

TransferGo: Jakie są cele sportowe Polonii Berlin?

Rafał Kwak: Mierzymy siły na zamiary. Cały czas trenujemy i gramy, ale zdajemy sobie sprawę, że niektórych rzeczy nie przeskoczymy, więc Landesliga może okazać się dla nas Endhaltestelle. W ostatnim sezonie strzeliliśmy ponad 100 bramek, a straciliśmy najmniej, bodaj 19. Takie wyniki przynoszą satysfakcję, jak również cieszy rosnąca rozpoznawalność naszego klubu i coraz większe zainteresowanie przystąpieniem do niego również wśród młodszych zawodników.

TransferGo: Za co lubisz Berlin? Masz jakieś ulubione miejsca w mieście?

Rafał Kwak: Berlin lubię za to, że jest tak różny od wszystkich innych miast niemieckich. Wiąże się to oczywiście z burzliwą historią miasta i podziałem na Wschód i Zachód, który to podział jest widoczny do dziś. Berlin to dla mnie rodzina – mieszkają tu moi najbliżsi, rodzice i teściowie, ale Berlin to również przyjaciele i klub, którym się zajmuję. W Berlinie bardzo lubię być nad wodą np. nad jeziorem Tegeler See, w Pankow, gdzie mieszkam, czy na stadionie olimpijskim. Zwykle chętniej pozostaję na obrzeżach miasta, mniej chętnie pcham się do centrum.

TransferGo: Zdarza Ci się tęsknić za Polską albo czymś szczególnym związanym z krajem, w którym się urodziłeś?

Rafał Kwak: Oczywiście, mam sentyment do Polski. Kiedy wracam do Polski, z łatwością poznaję drogi i malownicze krajobrazy Pojezierza Drawskiego, skąd pochodzi moja rodzina. Chętnie widziałbym się z powrotem w Polsce, ale na określonych warunkach, np. zamykając niektóre sprawy w Berlinie czy też wciąż utrzymując kontakt z Berlinem. Na razie jednak przeprowadzka nie wchodzi w grę. Wciąż jeszcze mam klub, który trzeba wspierać!

 

*Firma TransferGo powstała w 2012r. (na polskim rynku działa od 2013r.) po to, żeby wspierać rozproszone po świecie rodziny. TransferGo oferuje nisko-prowizyjne, międzynarodowe transfery pieniężne do bliskich osób, aktualnie między 46 krajami. „Herosi z Berlina” to cykl comiesięcznych artykułów ukazujących Polonię w Berlinie. Zainteresowanych zapraszamy do zgłaszania się do udziału w akcji, pisząc do gazety, bądź za pośrednictwem strony na Facebooku TransferGo Polska, na której pojawi się więcej informacji i zdjęć z kampanii. Więcej informacji na: www.transfergo.pl.

 

2018-10-02

Sprawiamy, że świat staje się nieco mniejszy.

Wyślij pieniądze do tych krajów:

Dołącz do 2 milionów osób, które transferują lepiej.

Zarejestruj się