TransferGo logo
Отправить деньги

Finanse osobiste: porównanie banków

Zaraz po przyjeździe w Wielkiej Brytanii będziesz mieć na głowie wiele standardowych, codziennych zadań, z którymi trzeba się uporać. Jednym z ważniejszych z nich jest otwarcie dla siebie rachunku bankowego. Liczba dostępnych opcji i planów może być niekiedy nieco przytłaczająca.

Zanim zaczniesz choćby rozważać swoje możliwości, poświęć kilka minut na przeanalizowanie tego, w jaki sposób będziesz korzystać ze swojego rachunku (regularne wpłaty, opłacanie rachunków oraz jak i gdzie będziesz wydawać swoje pieniądze). Pomoże Ci to łatwiej przejść przez proces wyboru najlepszego dla siebie rachunku bankowego.

Należy również wziąć pod uwagę opcje dotyczące obsługi klientów banku i wyciągów, oferowanego oprocentowania, a także łatwość procedury otwierania konta.

Obsługa klienta

Banki mają dość powszechnie spotykany zwyczaj zapewniania niższego od oczekiwań poziomu obsługi klienta. Niedawny sondaż wykazał, że poziom satysfakcji przeciętnego klienta wobec usług bankowych wynosił około 62%.

Jakość obsługi klienta jest prawdopodobnie najważniejszym aspektem do rozważenia podczas otwierania nowego rachunku. Spójrz na banki, które mają dogodne metody do kontaktowania się z nimi. Oferowane przez bank wyciągi powinny być jasne i łatwe do zrozumienia. Warto również sprawdzić dostępność serwisu telefonicznego, jak również łatwego w użyciu, w pełni funkcjonalnego portalu internetowego.

W szeregu badań i niezależnych badań First Direct konsekwentnie plasuje się wysoko pod względem ogólnej satysfakcji klienta. Jedynym wielkim minusem First Direct to, że nie dysponuje on żadnymi oddziałami, więc jeśli kontakt twarzą w twarz z pracownikiem banku jest preferowaną przez Ciebie metodą, należy wybrać do tego celu inny bank. (Możesz jednak opłacać rachunki i dokonywać wypłaty w oddziałach HSBC).

Kilka innych banków z górnej półki, takich jak Norwich and Peterborough, Coventry Building Society, Metro Bank i Citibank także otrzymały dość wysoką ocenę od klientów.

Rachunki oferujące wyższe odsetki

Powinieneś rozejrzeć się za bankami oferującymi wysokie oprocentowanie na kontach kredytowych. Obecnie bez problemu można znaleźć kilka banków, w których oprocentowanie wynosi 5%. Jednak warto w tym momencie pamiętać, że w większości przypadków spadnie ono do poziomu 3% w styczniu 2017 roku.

First Direct, Santander Bank of Scotland, TSB, Club Lloyd i Tesco oferują rachunki o atrakcyjnym oprocentowaniu.
Nie patrz jednak tylko na samo oprocentowanie, ale spójrz także na bonusy i przywileje, takie jak premie za otwarcie rachunku, wysokość miesięcznej opłaty (jeśli takowa występuje) oraz wszelkie opcje typu cashback. Wiele banków oferuje cashback za płatności bezpośrednie za media, Internet oraz inne standardowe usługi, co może wpłynąć na niższe koszty ogólne i skompensować niższe oprocentowanie.

Pamiętaj, aby zapoznać się z zasadami dotyczącymi prowadzenia rachunku. Większość z nich dotyczy limitu płacy minimalnej. Znajdziesz w Internecie wiele informacji na temat ominięcia wymogów dotyczących minimalnego wynagrodzenia, ale jeśli coś zostało opublikowane w Internecie, to miej świadomość, że banki są również tego świadome. Starania mające na celu pokonanie systemu nie są więc warte wysiłku lub ryzykowania potencjalnymi problemami w przyszłości.

Najlepsze banki w przypadku otwierania nowego rachunku

Zasadniczo do otwarcia rachunku bankowego w Wielkiej Brytanii potrzebne są dwa dokumenty; jeden potwierdzający Twoją tożsamość i jeden potwierdzający adres zameldowania. Większość banków zaakceptuje Twój paszport, prawo jazdy lub dowód osobisty jako dowód tożsamości. Wymagania dotyczące adresu są różne, ale zazwyczaj obejmują takie elementy jak ostatni rachunek, umowę najmu lub dowód opłaty podatku lokalnego. Niektóre banki akceptują list od pracodawcy lub od urzędu pracy potwierdzający dysponowanie numerem ubezpieczenia społecznego.
Oto wykaz niektórych z największych banków w Wielkiej Brytanii oraz wymogów niezbędnych do otwarcia rachunku dla osób, które niedawno przybyły do Wielkiej Brytanii.

1. Barclays

Barclays jest jednym z najstarszych banków w Wielkiej Brytanii, cechuje go dość swobodna polityki dotycząca nowych rachunków. Ogólnie rzecz biorąc wystarczy w zupełności paszport i dowolny dokument potwierdzający adres zamieszkania.

2. Lloyds

Lloyds jest największym dostawcą rachunków bieżących w Wielkiej Brytanii. Możesz otworzyć sobie nowe konto używając samego tylko paszportu.

3. HSBC

Jedną z największych zalet zakładania rachunku bankowego w HSBC jest jego obecność na całym świecie. Jeśli Twoim bankiem w domu jest HSBC, to może on rzeczywiście pomóc Ci założyć dla siebie konto także w Wielkiej Brytanii.

4. TSB

Chociaż nie należy on do wielkiej czwórki banków brytyjskich, to jednak TSB ma szybko rosnącą reputację jednego z najlepszych banków w Wielkiej Brytanii. Proces otwierania nowego rachunku jest uważany za stosunkowo prosty i łatwy.

2016-11-24

Мы делаем мир немного меньше.

Отправить деньги в эти страны:

Присоединяйтесь к 2 миллионам наших клиентов, совершающих выгодные денежные переводы

Зарегистрируйтесь бесплатно